Mickey webnaplója

Véleményem a valóságról, annak egy-egy kiragadott darabkájáról. Főleg irodalomszeretetem, vallásom, kedvelt zenéim, saját élettapasztalataim lenyomatai ezek a rövid írások, amelyeket naponként megfogalmazok. Tehát egyfajta napló, füves könyv, önéletírás, (családi) eseménytár, benyomásaim laza szövésű összegzése mindarról, ami körülvesz. Reményeim szerint fotóimmal tarkítva.

Friss topikok

  • exbikfic: Mielőbbi gyógyulást kívánok! (2024.02.14. 22:27) Hamvazószerda
  • exbikfic: Gyors javulást és teljes gyógyulást kívánok! (2022.12.09. 23:35) Covid
  • esperanto: Az ablakon bestírol Azt hiszi a szeme fírol Nem fírol a szeme Bekrepált a spine ez így jobban rímel (2022.08.24. 11:10) Versek így meg úgy
  • Klára Enikő Ágnes Hegyi: Köszönöm, Miki, a megfelelő reakciót! Visszafogott, ember léptékű! Élatfogytiglan kell talán korri... (2022.04.06. 11:07) Ide figyelj...
  • exbikfic: Mick, idézgesd csak azokat az utcákat, neked (és remélem, másoknak is) való téma lesz most a közös... (2022.02.21. 16:33) Járt utat járatlanért el ne hagyj!

Utolsó kommentek

  • exbikfic: Mielőbbi gyógyulást kívánok! (2024.02.14. 22:27) Hamvazószerda
  • exbikfic: Gyors javulást és teljes gyógyulást kívánok! (2022.12.09. 23:35) Covid
  • esperanto: Az ablakon bestírol Azt hiszi a szeme fírol Nem fírol a szeme Bekrepált a spine ez így jobban rímel (2022.08.24. 11:10) Versek így meg úgy
  • Klára Enikő Ágnes Hegyi: Köszönöm, Miki, a megfelelő reakciót! Visszafogott, ember léptékű! Élatfogytiglan kell talán korrigálni az embereket és dolgokat - és magamat is persze. Minden jót! Klári (2022.04.06. 11:07) Ide figyelj...
  • exbikfic: Mick, idézgesd csak azokat az utcákat, neked (és remélem, másoknak is) való téma lesz most a közösben! :) (2022.02.21. 16:33) Járt utat járatlanért el ne hagyj!
  • Utolsó 20

2009.07.07. 12:12 emmausz

Délelőtt a zene jegyében

Reggel jókor munkába indultam. Út közben megcsodáltam az út mentén egykor trombitavirágok helyére ültetett mályvákat. Voltak pirosasok és violaszínűek. Utóbbi egyikében egy darázs-féle aludta álmát. Előkaptam a fotómasinát, és próbáltam egy makrót készíteni a jelenségről. Szentem-lelkem nem mozdult, vagy csak alig mocorgott, hiszen megdermedt éjszaka. Ha sikerül, felrakom a képek közé „Csicsíjja, mályva” címen. Reggel még mise előtt lefőztem egy adag nescafét, és teát. Aztán kuckómba visszaérve olyan munkába kezdtem, hogy féltizenkettőkor fordultam hátra, s vettem észre, hogy egyik ital sem fogyatkozott meg. Egészen elfeledkeztem róluk. Még a tegnap fiókomba vetett almáról is. Zenei anyagokat szkenneltem egy félévszázados könyvből. Szabolcsi Bence: Régi muzsika kertje c. kötetéről van szó.
Kellett egy rövidebb anyag: valamelyik lapunknak jól jöhet Haydn halálának bicentenáriumán. Még annyi fért bele a délelőttbe, hogy formát adtam ennek a cikkfélének. Igazán elég jól sikerült, bár meg kellene jegyezni, hogy Haydnt könnyű felismerni zenei kóborgásairól: Nagyon kedveli a modulációkat, elcsavarog egyik hangnemből egy másikba, onnan egy harmadikba, s előfordul, hogy egy motetta keretein belül végigjárja a skálát és lefelé haladó átharmonizálásba kezd. Egy oktávnyit csűr lefelé, hogy megérkezzen az alaphangnembe. Azt hiszem, Tenebrae factae sunt a címe ennek a kórusműnek, vagy valami efféle. Haydn papát bírom még legalább két okból: Az egyik, hogy Oberfrank Géza kölyök-zenekarában hegedültem magam is, (Istenem, éppen ötven éve volt) és ott a legelső próbánkon egy igen kedves – D-dúrban megkomponált – Haydn-darabot gyakoroltunk. Később pedig a gyermekszimfóniát adtuk elő, melynek a szerzőségét máig vitatják. Mi Haydn-műként vezettük elő, de később megvettem lemezen: Leopold Mozart (Wolfgang Amadeus apja) műveként. A másik ok, amiért kifejezetten kedvelem: mert volt humora, mely senkit nem bántott: szolíd és kedves csipkelődés volt ez. Az üstdob-verés szimfóniában halk részeket követően a pajkos kedvű komponista hatalmasakat üttet az üstdobra, hogy szunyókáló és/vagy nagyothalló hallgatóságát fel-felébressze. Búcsúszimfóniájának közismert szerkesztési elve, hogy az utolsó tétel végén az általa meghatározott sorrendben elszállingóznak a zenészek. A végén egyedül marad a karmester. Ez finom célzás akart lenni a herceg számára, hogy engedje végre szabadságra a kompániát, mely kb. 30 zenészt számolt fénykorában.
A zenéről szóló anyagokat postjaimba fogom beleszőni, mert vannak közérdeklődésre számot tartó észrevételek közöttük.


Szólj hozzá!


A bejegyzés trackback címe:

https://emmausz.blog.hu/api/trackback/id/tr485168508

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása