Ami ma van, az volt már régen is – adja tudtunkra a prédikátor. Igazat kell adnom neki, olvasva Ladocsi Gáspár könyvét (Keresztényüldözés a Római Birodalomban).
- Azt írja: „A keresztények békéje 303. február 24-ig tartott.” 142. o.
Az ukránoké is február 24-ig 1700 évvel később. És most tekintsünk el az előzetes jogsértésektől, kisebbségek elleni támadásoktól.
- Majd néhány sorral lejjebb: „A császári palotából a kilátást zavarta a keresztények impozáns bazilikája és a hozzá tartozó hivalkodó épületek… A jól szervezett karhatalom pár óra alatt megszállta, majd kifosztotta és erőltetett ütemben romhalmazzá tette.” Rákosi nem ezt tette a Regnum Marianum-templommal?
Korunkban hány templom elleni támadásról számolhatunk be? Ráadásul mintha erősödne a folyamat.
- „Az egyházak javainak visszaadása vagy az értük járó kártérítés ugyancsak összetett problémát eredményezett. (A kelet-európai rendszerváltás a közelmúltban igencsak hasonló esetet mutat.)” Nem én mondom, a szerző írja. 176. o.
- A keresztények a régi vallás felvonulásait az ördög művének tartották (pompa diaboli). Hogyan vegyenek ezeken részt a keresztények? – teszi fel a kérdést. 175. o.
És ma? A meleg büszkeség felvonulást minek tartották volna?
Napi hír, hogy Nicaraguában Ortegáék a jezsuitáktól elvették a tulajdonukban álló épületet, amelyet kénytelenek voltak elhagyni.
A Prédikátor szavait megfordítom: Ami régen volt, az van ma is.
A vallásüldözés ma is folytatódik, sok helyütt a világban támadják a Krisztus-követőket.
Igaz, hogy a Mester mindezt előre követőik értésére adta: Ha engem üldöznek, titeket is üldözni fognak. Ha az én tanításomat elfogadja a világ a tieteket is el fogja fogadni.
***
Elővettem egy régi Távlatok-számot. Abból az apropóból tettem, hogy elhunyt egyik szerzőnk: Végh László atomfizikus. Bele-belelapoztam, és huszonhét évet fiatalodtam. Örömmel olvastam a Keresztény magyarságunk rovat cikkeit. Hányan hány felől fogják meg a témát, és bennük milyen gondolatgazdagsággal találkozhatok. Csak a szerzők neveit sorolom a sajátomon kívül: Keresztesné Várhelyi Ilona, Nemeskürty István, Lelóczky Donát, Gereben Ferenc, Blanckenstein Miklós, Bárdosy Éva, Krómer István, Dobler Magda, Czigány György, Dékány Endre.
Rég volt, szép volt, tán igaz is volt.
***
Szoc. időket idéz a meteorológia. ??? Minduntalan azt hallottuk pártunktól és kormányunktól: Elvtársak, még három nehéz év van hátra, aztán… (aztán megint három nehéz év következett).
Ma meg a meteorológia biztat hasonlóképpen: Még három nehéz nap, amikor a kettes fokozat lép életbe, és aztán … még nehezebb három nap következik a harmadik fokozat, a vörös riasztás meghirdetésével.
A kánikulának meg esze ágában sincs elkotródni.
2023.08.26. 07:03 emmausz
Kitekintés a múltra
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
https://emmausz.blog.hu/api/trackback/id/tr5918201263
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.
Utolsó kommentek