Rendes szokásaim szerint naponta készítek egy-egy posztot és kiegészítem saját készítésű fotókkal.
Ám nem is olyan egyszerű megfelelni ezeknek a magam által kialakított normának. Hol a fotók készítése hiányzik, hol a szövegé nem akar megindulni.
Zorba, a görög szavai segítenek az átmeneti zavaron. Táncolni kell, uram, táncolni. A zene majd csak megjön hozzá valahonnan.
Hát igen. Azt hiszem, most megjött.
Kezembe került Boldog Jerzy Popieluszko életét és vértanúhalálát bemutató kiadvány. Róla évtizedekkel korábban hallottam Buxus atyától (Bajcsy Lajos). A lengyel papról szóló filmet is láttam a tévében. Nem bírták a kommunisták elviselni, hogy szelíden és következetesen hirdeti igazságot, Jézus örömhírét. Élete szlogenje, amit minden lengyelnek a figyelmébe ajánlott: Jóval győzd le a rosszat! Nemcsak hirdette, hanem életével meg is valósította.
1984-ben szenvedett vértanúhalált. Az államvédelmisek megkínozták, agyonverték. Közönséges az utóbbi ige, de hát ez történt.
A Popieluszkóról megemlékező kiadvány 139. lapján olvasom, hogy egyik hívét Ignacy Kickit 1986-ban a milícia kihallgatta. Tudták, hogy semmit se fognak belőlem kihúzni – írja visszaemlékezve az esetre. Hogy rám ijesszen, az állambiztonsági tiszt azt mondta. „Úgyis mindent tudunk magáról.” Hogy viccet csináljak belőle, azt válaszoltam: „Ha már mindent tudnak rólam, lenne egy kérésem. Két évvel ezelőtt kölcsön adtam valakinek egy falfestő [korong] ecsetet, amire most szükségem lenne. Mondják meg, hogy kinek adtam kölcsön, mert nem emlékszem rá.” Az államvédelmis nagyon ideges lett. A beszélgetés véget is ért.
Egy másik kihallgatása során Kicki kivett zsebéből egy rózsafüzért, és elkezdett imádkozni. Mint mondta: „Vasárnap van, az ima ideje, úgyhogy imádkozni fogok. Öt árán át tartottak benn. Búcsúzóul elmondtam a kihallgatónak, hogy érte is imádkoztam, hogy kevésbé akadályozzon. Annyira ideges volt, hogy egymás után tépte szét a lapokat, és újabbakat vett. Panaszkodott a kollégájának, hogy amikor a rózsafüzért imádkozom, nem tud dolgozni. Nem bírta elviselni az imát és a rózsafüzér látványát.”
Számos hasonló történetet tudnának az egykor letartóztatott hazai papok is mesélni.
Még megjegyzem, hogy Bús Balázs polgármester kérésére az illetékesek Jerzy Popieluszko-ereklyét küldtek az óbudai Kövi Szűz Mária-templomban való elhelyezésre, és a templom mellett emlékkertet hoztak létre a Boldog tiszteletére.
2024.03.01. 11:27 emmausz
Jerzy Popieluszko
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
https://emmausz.blog.hu/api/trackback/id/tr8818343263
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.
Utolsó kommentek