Tipikus nyugdíjas elfoglaltság a türelmes olvasgatás – mondom én, mert szeretek olvasni. Sokat.
A végére értem a 800 oldalas könyvnek (Bengáli tűz). A hatalmas terjedelmű kötet romantikus leírásokkal gazdagon meghintett módon ábrázolja hősszerelmesek sorsát, de részletesen foglalkozik úti élmények megosztásával; a különféle indiai nyelvekkel is részletezően; no meg különféle filozófiai tanításokkal, korabeli mozgalmakkal is. Ahogy haladtam az olvasással egyre szembetűnőbb lett, hogy az írónő milyen mélységig megbirkózik az elméleti fejtegetések, elmélkedések leírásával.
Egy ponton férje, Germanus Gyula, apósának halála kapcsán elmélázik az emberi életkorok eltérő hosszán. Ez tett kíváncsivá, hogy vajon a szerzőnő meddig élt?
Találtam a keresőben egy, a könyv keletkezéstörténetére is kitekintő írást:
Az 1929 és 31 közötti eseményeket taglaló műnek a forrása Hajnóczy Rózsa igen alapos naplójegyzete. Ám szerzősége mégis vitatott, ugyanis Germanus Gyula utóbb bevallotta, hogy számos részt ő dolgozott ki. Azt hiszem, hogy ehhez nem férhet kétség.
A könyvet 1943-ban adták ki. Hamar népszerű lett.
Vissza az életkorokhoz.
Hajnóczy Rózsa 1892-1944-ig élt. 52 évesen öngyilkos lett.
Férje, Germanus Gyula 1884-1979 élt, 95 éves korában hunyt el.
Neje korai halálának vélhetően az volt az oka, hogy professzor férjét a 40-es években sárga csillag viselésére kötelezték. Ezt nem erősítette meg semmi konkrétum, ám a feltételezés jogos.
***
Az EB-n megszületett a nyolcadik öngól. Immár holland játékos célozta meg saját kapuját. Hollandia sose szenvedett korábban öngólt!
Meghasonlott az EB?
Mi ez a csapatok sorozatos önmaguk ellen fordulása?
Mintha torz civilizációnk ellehetetlenülését képezné le.
Ne már!
Utolsó kommentek