Mickey webnaplója

Véleményem a valóságról, annak egy-egy kiragadott darabkájáról. Főleg irodalomszeretetem, vallásom, kedvelt zenéim, saját élettapasztalataim lenyomatai ezek a rövid írások, amelyeket naponként megfogalmazok. Tehát egyfajta napló, füves könyv, önéletírás, (családi) eseménytár, benyomásaim laza szövésű összegzése mindarról, ami körülvesz. Reményeim szerint fotóimmal tarkítva.

Friss topikok

  • exbikfic: Mielőbbi gyógyulást kívánok! (2024.02.14. 22:27) Hamvazószerda
  • exbikfic: Gyors javulást és teljes gyógyulást kívánok! (2022.12.09. 23:35) Covid
  • esperanto: Az ablakon bestírol Azt hiszi a szeme fírol Nem fírol a szeme Bekrepált a spine ez így jobban rímel (2022.08.24. 11:10) Versek így meg úgy
  • Klára Enikő Ágnes Hegyi: Köszönöm, Miki, a megfelelő reakciót! Visszafogott, ember léptékű! Élatfogytiglan kell talán korri... (2022.04.06. 11:07) Ide figyelj...
  • exbikfic: Mick, idézgesd csak azokat az utcákat, neked (és remélem, másoknak is) való téma lesz most a közös... (2022.02.21. 16:33) Járt utat járatlanért el ne hagyj!

Utolsó kommentek

  • exbikfic: Mielőbbi gyógyulást kívánok! (2024.02.14. 22:27) Hamvazószerda
  • exbikfic: Gyors javulást és teljes gyógyulást kívánok! (2022.12.09. 23:35) Covid
  • esperanto: Az ablakon bestírol Azt hiszi a szeme fírol Nem fírol a szeme Bekrepált a spine ez így jobban rímel (2022.08.24. 11:10) Versek így meg úgy
  • Klára Enikő Ágnes Hegyi: Köszönöm, Miki, a megfelelő reakciót! Visszafogott, ember léptékű! Élatfogytiglan kell talán korrigálni az embereket és dolgokat - és magamat is persze. Minden jót! Klári (2022.04.06. 11:07) Ide figyelj...
  • exbikfic: Mick, idézgesd csak azokat az utcákat, neked (és remélem, másoknak is) való téma lesz most a közösben! :) (2022.02.21. 16:33) Járt utat járatlanért el ne hagyj!
  • Utolsó 20

2009.10.20. 20:12 emmausz

Ismerkedem a teremtéssel

Íme egy szakszerű leírás:

„A növény 15–200 cm magas, vesszős-ágas évelő. Több fejű, erős, hengeres-karó alakú, mélyre hatoló gyökere van. Kopasz vagy gyakran serteszőrös szára felálló, érdes, szegletes, különösen a felső részében ágas. Levelei teljesen kopaszak vagy az alsó lapjukon serteszőrösek. Az alsó levelek nyelesek, visszás-tojásdadok vagy lándzsásak, többnyire kacúrosan (Ezt a szót = kaczúros vagy kaczóros egyedül a Czuczor-Fogarasiban találtam meg: Oly növények leveleiről mondják, melyek csipkések, s csipkéik ív alakban lefelé görbednek.) öblösen hasogatottak vagy fogasak, a felsők gyakran szíves-nyilas vállból lándzsásak. Murvásodó levelei lándzsásak vagy tojásdadok, hosszan kihegyesedő csúcsúak, pillás vagy mirigyes-pillás élűek. Fészkei csúcsállóak vagy levélhónaljiak, egyesével vagy többesével állók, az oldalsók ülők vagy igen rövid kocsányúak, a felsők hosszú nyelűek. A virágok világoskékek, csak a reggeli órákban nyílnak. Fészekpikkelyei kopaszak vagy mirigyesen pillásak, a külsők hegyesedők, a belsők kb. háromszor rövidebbek a legfeljebb 2-5 cm hosszú virágoknál. A termés csap alakú, 2-3 mm hosszú, színe a világosbarnától a feketéig terjed. A bóbitája 8-10-szer rövidebb a termésnél vagy csaknem hiányzik.”
Két kérdésem van.
1. Mi a növény neve? (Segítség: Csak a reggeli órákban nyílik.)
2. A fenti szöveget le tudod-e fordítani angolra? (Ha igen, felterjesztelek felsőfokú nyelvvizsgára.)
Az elsőre a helyes válasz: Mezei katáng. 
Továbbmegyek, ha már a Magyarországon honos növényeket a hivatalos adattárban végigböngésztem, megtekintettem mindnek a fotóját is. Több mint 500 van belőlük. Nos az általam tegnap készített és Érdekérvényesítés címet viselő fotón ábrázolt növény neve Szártalan bábakalács. (Hallod a metrumát?)
Végül még egyet.
A Paks környékén, Domboriban stb. mindenfelé elterjedt illatos, úgynevezett „papagájvirág” neve selyemkóró (Asclepias syriaca).
Ma eddig jutottam, és most kavarog bennem a fajgazdagság egésze. Nem emlékszem pontosan, hogy melyik volt a hunyor, a csucsor, a sulyom, melyik a haraszt, melyik a csarab, és miért így hívják, miért nem inkább mácsonyának. Érdekelne, hogy mitől kosbor a sokféle kosbor, és miért nem inkább színes üvegmosó növény. Nem látom a gólyaorr gólyaorrát. Meglep a sárga ibolya, olyan valószerűtlen, mintha barna violának hívnának valamit. Bár a Horgász a pácban c. filmben a kutyát Takarodjnak hívták, s ha hívták, így szóltak: Gyere ide, takarodj! 
Viszont most már tudom, hogy mi az a kacúrosság.        

Szólj hozzá!


A bejegyzés trackback címe:

https://emmausz.blog.hu/api/trackback/id/tr145168660

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása