Kezembe került zeneiskolai bizonyítványom 1955-ből. Elég sok neves tanár tanított.
Két fiatal szolfézsoktató nevével kezdem: Cs. Csengő Lujza és Gépész Anna Kodály tanítványai lehettek. Nemcsak kedvesek és szépek voltak, hanem biztos kézzel vezettek is bele a szép hangképzésbe, a tiszta intonálásba, a többszólamú éneklésbe. Kettéosztották az osztályt, s mivel két kezük volt, a szolmizációs hangokat tenyerükkel mutatták, és a két osztályfél érdekes hangzások és ritmusok megszólaltatója, élvezője lett. Kopogással vagy tapssal meg az elénk diktált ritmusformákat utánoztuk.
Hegedülni Skultéty Antalnénál kezdtem. A szénszünetben Bercsényi utcai lakásában tartotta óráit. Úgy vélte, jó hegedűs leszek. Mint mondta, „hajlékony praclim” van. Lábon álló óriás ingaóra állt a nappalijukban. Mi, tanítványok egy-egy felmosórongyfélén álltunk, csoszogtunk, hogy hólés cipőnk ne károsítsa a parkettáját.
Zuglóba költözésünk után a hosszú életet megélt Vinkovits Izabella tanított. Nehéz dolga lehetett velem, mert sehogy se akartam beleélni magam egy-egy népdal hangulatába. Fapofával pedig olyan élettelen lejátszani azt pl, hogy Fehér László lovat lopott. Nem volt közöm a tolvajhoz.
Körzeti igazgatónk végig Czövek Erna volt. Minden vizsgánkon ott elnökölt és tesztelt bennünket magában.
1957-ben Horváth Józsefné tanította a szolfézst. Karcsú, kedves, szomorú jelenség volt. Többször is eljátszotta nekünk a szépséges darabot (Schubert Moment Musicaux. Nr. 3.). Van jelentősége a dátumnak. A SZER egyik rovatának szignálja is ez a zene volt. Éva néni öngyilkos lett. Tán köze volt a forradalomhoz neki vagy egy hozzátartozójának? Sose derült ki.
Még két nevet kell megemlítenem. Pálfalvi J. is szolfézst tanított. Mivel két évet húztunk le nála, kétszer tanította ugyanazt. Másodszorra nagy csalódást okozott.
Az utolsó, akit említhetek: Oberfrank Géza. Ő zenekarunkat vezényelte igen fiatalon. Szerettük közvetlen kedvességét, jó darabválasztását. Haydn, Mozart, Bach, Händel, Bartók szerepeltek repertoárban.
A Haydn (L. Mozart?) Gyermek szimfónia, Vivaldi a-moll koncert, a Messiás két zenekari szelete, Mozart Ländler, stb.
Bizonyítványom tanúsága szerint utolsó évben mindenből ötöst kaptam, mégsem lettem zenész. Úgy éreztem, hogy nem nekem való a mindenkori lámpaláz, állandó stressz, megfelelési kényszer.
Vásáry Tamás nyilatkozott úgy, hogy ezek a zenészek alapvető betegségei.
Kikerülhetetlenek.
Én kikerültem őket.
***
Húsvét utáni hullámhegy: „Christus vincit, Christus regnat, Christus imperat!”
Azaz Krisztus győz, Krisztus uralkodik, Krisztus parancsol!
Egy parancsa van, a szeretet.
2024.04.13. 10:35 emmausz
Találkozásom a Kodály-módszerrel
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
https://emmausz.blog.hu/api/trackback/id/tr1018380183
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.
Utolsó kommentek