Lois Choksy a Kodály-módszerről: Ugyanezen az egyszerű és mégis összetett módon tanították az óvodásokat is és a Liszt Akadémia haladó hallgatóit. Sosem találkoztam ennyire hatékony tanítási móddal.
…Magyarországon minden a hangtól halad a szimbólum felé; a dallam éneklésétől azoknak a szimbólumoknak a felfedezéséig, amit énekeltek. A Kodály-módszerben a zenei élmény mindig megelőzi az élményhez kapcsolódó szimbólum bevezetését.
…Magyarországon a tanárok megérintik a gyerekeket az osztályban. Szeretettel, bátorítóan. Amerikában általában tilos a gyerekeket megérinteni az osztályban. Ezek kulturális különbségek, nem jó vagy rossz dolgok. Én csak azt mondhatom, hogy nekem jobban teszik a magyarok kultúrája.
***
Szőnyi Erzsébet emlékkönyvben sok ismerős szerepel. Nagy Olivér írja (300. o.): Szőnyi Erzsébet Stabat Mater c. motettáját a Mátyás-templom énekkara adta elő. A szerző mindig kifejező dallamosságban gondolkodott, hajlékonysággal, emelkedettséggel, árnyaltsággal, kis polifóniával dolgozta ki szomorú műveit. A kórus az áldozatvállalást, a krisztusi megváltást jelenítette meg és ehhez elsősorban a vezénylő Tardy László adott ösztönzést. Éles dinamikai különbségekben, a szoprán magasba törő drámai énekében, vagy lágyabban könyörgőbbé válásában is a karmestert követte együttese. Tardy László differenciált dirigálásának a titka és magva mély vallásos érzésében van, és ezzel hat remek együttesére. A két zongoraművész – Hock Bertalan és Áchim Erzsébet – négykezes játékával valóságos nagyzenekari atmoszférát teremtettek és gazdagították a kórus énekét…. Megkoronázta a hangversenyt a befejezésül elhangzott Szőnyi Kánon a 122. zsoltár szövegére. Kívánjatok békét Jeruzsálemnek. Ebben a most készült csodálatos darabban nemcsak a kórusok, de a hallgatóság, a közönség is részt vett az egymást négyszer követő ugyanazon dallam eléneklésével felhangzó összkarban, melyet Tardy László imponáló biztonsággal és szeretettel vezényelt el. (MKTH 1999/ 25-7.o.)
***
SzE külföldi tanítványai révén egyre többen tanulták meg értékelni hazánkat, kultúránkat.
***
Kodály: Akiben van tehetség, köteles azt kiművelni a legfelső fokig, hogy embertársainak mennél nagyobb hasznára legyen. Mert minden ember annyit ér, amennyit embertársainak használni, hazájának szolgálni tud.
2024.07.23. 09:39 emmausz
Merjünk nagyok lenni
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
https://emmausz.blog.hu/api/trackback/id/tr8718452583
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.
Utolsó kommentek