Valamikor Maklári L. tanította a kémiát a piaristáknál. Valaki nem ismerte fel a ketongyököt. Maklári úgy hátba vágta, hogy rámázolódott a fekete táblára. – Koma, nem tudod a ketongyököt? – kedélyeskedett. Bevallom, én se tudtam egészen mostanáig, amikor is a kezembe vettem az Atlasz Kémia zsebenciklopédiát. Egész egyszerűen CO a képlete. Számos vegyület lelke. Mégse ez ragadott meg benne, hanem a vízről összeírt tudnivalók. Néhány érdekes adat:
A víz
A víz előfordulása a Földön: 95,2% folyadék, 2,8% kristályvíz, 1,9% jég, 0,14% gőz.
Az ember vízháztartása
Felvétel: Italok 49%, Ételek 38%, oxidáció 13%.
Vízleadás: vizelet 57%, kilélegzett levegő 21%, bőrön át 16%, széklet 6%.
A Föld becsült vízkészlete 1,4x1018 tonna. A folyók, tavak, talajvíz a vízkészletnek csupán 0,02%-át teszik ki. A légkör páratartalma az összes víz 0,0001%-a.
A tengervíz sótartalma átlagosan 3,6%.
Legsűrűbb a 3,98 fokos víz. Ha 0 fokon volna a legsűrűbb, akkor a legalsó rétegek lennének a leghidegebbek. A vizek alulról felfelé teljesen átfagynának, és a benne lévő élet teljesen megsemmisülne.
Legalább 0,035% sótartalommal kell bírnia a víznek, különben ízetlen volna.
A Föld teljes vízmennyiségének csupán kb. 0,03%-a ivóvíz minőségű.
A felnőtt naponta átlagosan 2,3 l vizet vesz fel, további 0,35 l az emésztés lassú égésekor keletkezik.
1,5l a vizelettel, 0,45l a bőrön keresztül, 0,55l a kilélegzéssel, 0,15l a széklettel ürül.
[A nefrológus szerint keveset iszom. Min. 2 l-t kell magamba diktálnom naponta, ha nem akarom, hogy a veséim tönkre menjenek. – Nem akarom.]
A levegő
A levegő nitrogéntartalma 78%, oxigén tartalma 21%, 1% nemesgáz.
Abszolút páratartalom: 1 m3 levegőben lévő víz mennyisége g/m3. Relatív páratartalom a maximális páratartalom hoz képesti % mértéke. Max. páratart. esetén a relatív érték így tehát 100%.
A levegő súlya a légnyomás. Felfelé haladva exponenciálisan csökken.
A Föld légköre kb. 1015 tonna oxigént tartalmaz, melynek csak 0,01%-a vesz részt az oxigén-körforgásban.
A nitrogén talajba viteléhez műtrágyát is használ az ember. Évente kb. 107 tonnát. Ez nem számottevő. A légkör N-tartalma ugyanis 1016 tonna.
Az autómotorok szén-monoxid kibocsátása a katalizátoros autók esetén minimális. Diesel-motorok esetén még jobb a helyzet.
Az ózon O3. A romantikus irodalom friss, ózondús levegőről beszél – tévesen. Az ózon a levegő védőrétegének megbontásával fenyeget. Az ózon jelenléte, belélegzése kedvezőtlen eü.-i hatásai miatt nem tolerálható.
Kicsöngettek. A kémiaórának vége.
2025.07.05. 06:21 emmausz
Ismétlés
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
https://emmausz.blog.hu/api/trackback/id/tr118901766
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.
Utolsó kommentek