Egyszer bekéredzkedett a szerkesztőségünkbe egy egyetemista lány, aki a nevelésből írta diplomamunkáját, és arra a kérdésre várt választ sokunktól, hogy mi a nevelés lényege? Tőlem azt a választ kapta, hogy a nevelés nem túl komplikált valami, igen hasonlít K. Lorenz etológus tapasztalatához, aki kiskacsákkal folyatatott kísérletei nyomán leírta a „követési effektus” mibenlétét.
Ez arról szól, hogy a tojásból kikelő kacsa ösztöneitől hajtva az előtte először megmozduló valamit követi. Lehet mondani, hogy az embernél nem ilyen merev a képlet, mert számos tanulható viselkedési metódus hat a gyerekekre.
Persze.
Hat.
Mégis meghatározó a szülői példa. Annak következetessége, és a személyiségi jegyekből következő személyessége. Mondok egy megtörtént esetet. E. barátom mesélte: Nővére, V., füzetet vezetett arról, hogy anyja milyen nevelési hibákat követett el. Szándéka szerint ezeket ő saját gyakorlatában tudatosan el akarta kerülni. Nos V. füzete E. kezébe került. Jót mosolygott rajta, hogy a V. által kipellengérezett hibákat pontról pontra megismétli saját gyereke nevelése során. Miért? Egyszerű az oka. Az ember 90%-ban ösztönlény. Döntéshelyzetben automatikusan a tapasztalt példát fogja követni.
Egy másik gondolat. Fiam meséli: Valamikor ifjabb korában egy alkalommal bekukkantottam hozzá a szobájába, és láttam, hogy édes semmittevéssel tölti idejét. Azt mondtam neki: Neked úgy kell összegyűjtened mostanság az ismereteket, hogy ezekre támaszkodva munkát találj, mert felnőve családot kell eltartanod a most összeszedett tudás segítségével. Ez a mondat úgy elült benne, hogy attól kezdve úgy dolgozott, mint aki felel későbbi családja eltartásáért.
Mint elmesélte, ezt a mondatot ő is elmondta az általa vezetett klub egyik tagjának, aki könnyedre fogta egyetemi tanulmányait. Telt-múlt az idő, majd a fickó megköszönte fiamnak a figyelmeztető mondatát, mert rájött, hogy csakugyan az övé a jövő családjáról való gondoskodás terhe. Ez megváltoztatta életvezetési stílusát, és ettől kezdve komolyan nekilátott a tanulásnak.
2012.06.19. 11:11 emmausz
Két gondolat a nevelésről
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
https://emmausz.blog.hu/api/trackback/id/tr905169756
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.
Utolsó kommentek