Gary Chapman és Ross Campbell: Az öt szeretetnyelv c. könyvében ötféle szeretetnyelvet különböztet meg.
Az érintés (Hatalmas irodalma van. Az állati kurkászástól a simogatásig, birkózásig sok minden belefér.)
A dicséret (Már a csecsemő is érti a hanglejtésből, metakommunikációból.)
Együtt töltött idő (Nem elsősorban a tévé vagy számítógép előtti együtt töltött időre gondol a szerzőpáros, hanem az egymás társaságában eltöltött időre.)
Ajándék (Adok Neked, mert vagy. Olyat adok, amiről úgy vélem, érdekel Téged.)
Szolgálatkészség (A szükséges mennyiségben nyújtott rendelkezési idő)
Egyik szeretetnyelv sincs meg a másik nélkül, de van olyan, amelyikkel hangsúlyosabban kifejezhetjük mások iránti szeretetünket.
Két mottó:
"Minden ember legmélyebb érzelmi szükséglete, hogy szeressen és viszontszeressék. Ha érezzük mások szeretetét, képessé válunk a bennünk rejlő lehetőségek kibontakozására, ennek hiányában azonban csupán a túlélésért küzdünk." (Gary Chapman)
"Csak akkor tudunk kitartóan szeretni, ha úgy döntünk, hogy jobban szeretjük az embereket, mint megérdemlik." (Gary Chapman)
És még egy mottó: „Az Isten szeretet.” (János apostol első levele 4,6)
Bontsuk ki ez utóbbit. Isten végtelen. Isten szeretet – tanúsítja róla János. Ha tehát ő maga a szeretet és nem csupán az egyik meghatározó tulajdonsága, akkor az Isten maga a végtelen szeretet. Ha pedig Ő a végtelen szeretet, akkor szeretetnyelve nem korlátozható öt félére, mert végtelenül sokféle. Úgy áraszt el bennünket szeretetével, mint a Nap sugarai a föld lakóit. Ki tudná megszámolni, hogy hány napsugár éri az embert? Ki tudná megszámolni, hogy Istene személyes szeretete hányféleképpen veszi körbe az embert? Ki tudná korlátok közé szorítani a végtelen szeretet? Ki tudná megfogalmazni, hogy hogyan vonzza magához az embert az Isten? Avilai Szt. Teréz megpróbált a Belső várkastélyban fokozatokat körülírni. De amit ő látott, az nem mindenkinek adatik meg, legalábbis nem e földi terepen és a földi életben.
Chapman öt szeretetnyelve nem tér ki az irgalmas szeretetre, nem tér ki a megelőlegezett szeretetre, sem a szeretet ingyenességére. Nem állítom, hogy a fejezeteken belül nincs esetleg szó róluk, csak azt, hogy ezek nem szerepelnek az öt között. Pedig nagyon hangsúlyosak, és nagyon jellemzik Isten szeretetének a milyenségét.
Persze Isten él az öt szeretetnyelvvel is, csak sokkal nagylelkűbb annál, hogy csupán ezekkel beérje.
Vegyük őket sorra:
Érintés. (Ha csak a gyógyításokat vesszük, Jézus kézrátétellel, a szem, fül érintésével, mások által az Ő ruhájának szegélye érintésével stb. gyógyít. Mások érintését tűri, megbecsüli. „Ez … a lábamat megkente, és folyamatosan csókolgatja.”; „Ki érintett meg?” stb.
Dicséret. „Nem jársz messze az Isten országától – dicséri meg a farizeus lényeglátását.” „Áldalak és magasztallak Téged, Atyám…”
Együtt töltött idő. Krisztus három évig együtt járt a tizenkettővel, velük teljes létközösségben. Olykor egész tömeg követte, akiket mindenfélére tanított, mert olyanok voltak, mint a pásztor nélküli nyáj. Mit is ígér? „Veletek leszek az idők végeztéig.”
Ajándék: „Isten úgy szerette a világot, hogy egyszülött Fiát adta érte, hogy aki benne hisz, el ne vesszen, hanem örökké éljen.” (Jn 3,16) Isten tehát mindent odaadott az emberért. Saját fiát áldozta fel a világért. Ennél többet nem lehetséges adni.
Szolgálatkészség. Ha végigolvassuk a Jézusról szóló négy evangéliumot, számos esetet találunk bennük, amelyek arról szólnak, mennyire fáradhatatlan volt a rendelkezésre állásban, a gyógyításban, a tanításban. Sokszor nélkülözve, éhesen is tanítva, fáradtan is szolgálva, mert megesett a tömegen a szíve. Megesett az emberen a szíve. Szolgálatkészségének hatalmas tanújelét adta azzal, hogy engedelmes volt az Atyának a halálig, mégpedig a kereszthalálig. (Pál)
Csak abbahagyni lehet a felsorolást, befejezni nem. János apostol is ezt teszi. Evangliumát így zárja: „Jézus még sok egyebet is tett. Ha azonban valaki mind le akarná írni – azt hiszem –, annyi könyvet kellene írnia, hogy nem tudná az egész világ sem befogadni.” (21,25)
Ez itt meg csak egy poszt.
2013.10.19. 10:51 emmausz
Isten és a szeretetnyelvek
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
https://emmausz.blog.hu/api/trackback/id/tr975586133
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.
Utolsó kommentek