Megjelenik havonta egy Új Ember-kiadvány, amely a napi miserendet, felolvasandó szentírási részeket tartalmazza: Adoremus a neve. Persze, hogy megpróbáltam értelmet varázsolni neki visszafelé olvasva. Mondom feleségnek: Te, igaza volt Badinyi Jósnak, minden máshogy van az asszírokkal, a szkítákkal, a pártusokkal. Az ADOREMUS. Visszafelé olvasva: Sumér óda.
Emlékeztem rá, hogy a magyar földrajzi nevek között is elég rendes számban előfordul olyan, amelyiknek visszafelé olvasva is van értelme. Csak néhányat hozok: Itt van pl.Vas megye, fordítva egyem? Sav. De Somogy megye is érdekes. Fordítva Egyem? Gyomos (remélem tévedek)! Baranya, anya rab. Nógrádnak nincs értelme fordítva olvasva, de lefordítva igen: újváros. Pét-Inota. A Tóni tép. Bihar valami arab szó lehet visszaafelé, mert hátulról olvasva rahib.
Itt abbahagyom, mert eszembe jutott valami, mint Karinthynak, aki éppen kínai verset írt.
Lábjegyzet a Kiv 16-hoz. Idézem a Bibliát: „Inkább haltunk volna meg az Úr keze által Egyiptomban, amikor a húsos fazekak mellett ültünk és jóllaktunk kenyérrel. Ti pedig ide hoztatok a pusztába, hogy az egész közösség éhen vesszen... Estére fürjcsapat jelent meg, és ellepte a tábort. Reggel pedig … a puszta talaján valami finom szemcsés dolog volt, olyan, mint a dér a földön. Mózes így szólt hozzájuk: Ez az a kenyér, amelyet az Úr ad nektek enni. Az Úr parancsa a következő: mindenki szedjen belőle szükségletének megfelelően, fejenként egy omert számítva, a családtagok száma szerint… [A manna] fehér volt, mint a koriandermag, s olyan íze volt, mint a mézeskalácsnak. Izrael fiai negyven évig ették a mannát, amíg csak lakott vidékre nem érkeztek.”
Közöm. Isten Gondviselője a világnak. Bőven megtermi gyümölcsét a föld, csak az elosztás igazságtalan. Innen a sok szenvedés. A választott nép hite időről időre alábbhagyott: morogtak. Isten pedig gondoskodott róluk hússal és kaláccsal. Mivel sokáig morogtak, sokáig kellett bolyonganiuk a pusztában. Negyven évig ették a mannát. Negyven évig bolyongtak „keménynyakúságuk miatt” és éltek távol az egyiptomi „húsos fazekak”-tól [1. említése itt van!]. Mózes kapcsolatban állt az Úrral. Jól tesszük, ha törekszünk erre a párbeszédszerű kapcsolatra. Hogy értsük a Teremtő ránk vonatkozó tervét.
2014.05.03. 07:29 emmausz
(F)ordíts
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
https://emmausz.blog.hu/api/trackback/id/tr196111721
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.
Utolsó kommentek