Mickey webnaplója

Véleményem a valóságról, annak egy-egy kiragadott darabkájáról. Főleg irodalomszeretetem, vallásom, kedvelt zenéim, saját élettapasztalataim lenyomatai ezek a rövid írások, amelyeket naponként megfogalmazok. Tehát egyfajta napló, füves könyv, önéletírás, (családi) eseménytár, benyomásaim laza szövésű összegzése mindarról, ami körülvesz. Reményeim szerint fotóimmal tarkítva.

Friss topikok

  • exbikfic: Mielőbbi gyógyulást kívánok! (2024.02.14. 22:27) Hamvazószerda
  • exbikfic: Gyors javulást és teljes gyógyulást kívánok! (2022.12.09. 23:35) Covid
  • esperanto: Az ablakon bestírol Azt hiszi a szeme fírol Nem fírol a szeme Bekrepált a spine ez így jobban rímel (2022.08.24. 11:10) Versek így meg úgy
  • Klára Enikő Ágnes Hegyi: Köszönöm, Miki, a megfelelő reakciót! Visszafogott, ember léptékű! Élatfogytiglan kell talán korri... (2022.04.06. 11:07) Ide figyelj...
  • exbikfic: Mick, idézgesd csak azokat az utcákat, neked (és remélem, másoknak is) való téma lesz most a közös... (2022.02.21. 16:33) Járt utat járatlanért el ne hagyj!

Utolsó kommentek

  • exbikfic: Mielőbbi gyógyulást kívánok! (2024.02.14. 22:27) Hamvazószerda
  • exbikfic: Gyors javulást és teljes gyógyulást kívánok! (2022.12.09. 23:35) Covid
  • esperanto: Az ablakon bestírol Azt hiszi a szeme fírol Nem fírol a szeme Bekrepált a spine ez így jobban rímel (2022.08.24. 11:10) Versek így meg úgy
  • Klára Enikő Ágnes Hegyi: Köszönöm, Miki, a megfelelő reakciót! Visszafogott, ember léptékű! Élatfogytiglan kell talán korrigálni az embereket és dolgokat - és magamat is persze. Minden jót! Klári (2022.04.06. 11:07) Ide figyelj...
  • exbikfic: Mick, idézgesd csak azokat az utcákat, neked (és remélem, másoknak is) való téma lesz most a közösben! :) (2022.02.21. 16:33) Járt utat járatlanért el ne hagyj!
  • Utolsó 20

2020.01.18. 05:21 emmausz

Bell találmánya és én

A telefonok végigkísérték-kísérik életemet. Nagy áldás a létük, s olykor kellemetlen tapasztalatoké is. Mindenkinek az életében előfordul, hogy valamivel először találkozik. S többnyire nagyon nem mindegy, hogy milyen is az az első találkozás. Nem állítom, hogy nem láttam már telefonáló embert korábban. Mégis az első önállóan lebonyolított telefonom süketek párbeszéde lett. Apánk munkahelyére kellett beszólni a tudomisén hányas mellék kapcsolását kérve, majd hihetőleg a telefon mellett ülő kollégájának elmondani, hogy a papa beteg, ne számítsanak rá a tárgynapon. Amikor én kissrác voltam, a telefonfülkében hangosan csörömpölő lánc kötötte a kagylót a bódéhoz, hogy el ne lopják. A hallgatót és a mikrofon-részt nem egy gyerek fejéhez méretezték.  Kissé távolabb estek egymástól, mint azt a fejem tolerálta volna. Én szolgaian tárcsáztam a számot, kértem a melléket, aztán némi recsegésbe bemondtam mondókámat, s mire a hallgatóhoz vittem a fülemet, már elhangzott az illető válasza. Így sose tudtam meg, hogy eredményes volt-e az általam kezdeményezett beszélgetés, vagy sem. Ez valamennyire nyomasztott.
Később oldódott a telefonáláskori feszültségem.  Általában megértettem, amit nekem szántak, s alkalmasint a hívott fél is értette, amit én mondtam.    
Egy kínos interurbánra emlékszem mind a mai napig. A Palóc szövetkezet elnökét hívtuk meg akkori munkahelyemen. Dringend (tízszeres sürgős) hívás volt. Azt hiszem, a tarifája volt tízszeres, a kapcsolás itt is esetleges volt a vonal terheltsége függvényében. Én már nem emlékszem, hogy megértette-e a zajos, gyenge vonal túlsó végén fityegő ember az általam felvetetteket. Abból, amit ő kiabált a kagylóba, alig értettem valamit, pedig jó rejtvényfejtőnek ismertem magamat.
Ilyen is volt.
Aztán fejlődött a technika, és diktatúra is engedett a szorításából. A Baross utcai lakótelepre költözésünk idején már az is kaphatott telefont, aki nem volt párttag, vagy másik szélső esetben, akit nem is akartak lehallgatni. Kaptunk egy szépen búgó piros telefont. Ezen hívta fel hajnalok hajnalán lakásunkat a szülész asszisztens, hogy értésünkre adja: Megszületett Miklós fiunk. Bezzeg ezt már lehetett érteni és értékelni.
Voltak aztán és vannak is igen pozitív hívásaink. Mostani cordless telefonunk (Beöthy Tamás SJ ereklyéje) kijelzi, hogy ki hívott. A gyermekeimmel folytatott beszélgetéseknek nem kell feltétlenül  hosszúnak lenniük. Bár nem látom őket, csak lelki szemeimmel, hallom a hangjukon, hogy hogy vannak. Úgy szoktam emlegetni, hogy „jó a hangja” É.-nak, Zs.-nak stb. Ehhez képest másodrendű, hogy miről tárgyalunk.   
Volt egy szenzációs dobásunk.
Amikor új szerződést kötöttünk az egyik céggel, számunkat titkosítottuk. Azóta megszűntek az illetéktelen hívások – a telefonbetyároké és a szélhámosoké is, no meg a reklámokkal tolakodóké. És ez így jó.
Megjegyzem, hogy hallásvizsgálatom kellemetlen megállapítása szerint csak kicsit hallok, mert nagyot hallok – és éppen a beszéd tartományban. Teszem azt: 300 Hz-nél még lényegesen jobban hallok és 5000 Hz környékén is. De hát azt mégsem írhatom elő, hogy a hívott fél dörmögjön, vagy nyivákoljon, ha azt akarja, hogy üzenete maradéktalanul eljusson hozzám.
***
A régi vicc is a telefonálás kommunikációs nehézségeit érzékelteti.
A kisiskolás lógni szeretne az iskolából. Felhívja a tanárit, és kéri a tanítót. Belemondja a telefonba:
Kedves tanító néni, fiam lázas beteg, ezért nem tudott iskolába menni.
Mire a tanító néni: …és ki beszél a vonal túlsó végén, ha szabad érdeklődnöm?       
A gyerek: Hát az apám.

Szólj hozzá!


A bejegyzés trackback címe:

https://emmausz.blog.hu/api/trackback/id/tr7715414688

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása