A HÉV Árpád-hídi megállója számos utam meghatározó helye. Itt találkoznak a hídon átvezető villamos- és buszvonalak, és a Budán maradó hegyi járatok is. A megállóban szomorkodik a Zichy-kastély, benne múzeum, előtte a Fő tér, háta mögött a megálló. Azért szomorkodik, mert időről időre megújított fehér falát elég gyorsan összefirkálják, akik képtelenek elviselni egy firkálatlan falfelületet. Itt jegyzem meg, hogy van ebben valami korunk kaotikusságra hajló trendjéből. Figyeljük meg, hogy a ruhaneműk zöme feliratos lett.
Minek? – kérdezhetném.
Miért kell az öltönyzakó ujjára kitenni, hogy hol készült?
Miért kell minden trikót zömmel angol felirattal ellátni?
Bár ma éppen egy magyar – vitorlást ábrázoló – trikóra lettem figyelmes: Csavargó volt a felirata.
A HÉV-megálló a Duna-parton van. Olyannyira, hogy az alsó rakparttól elválasztó kőmellvédet megmagasították az esetleges árvizek ellen védekezésül. A megállóval szemben az Óbudai szigeten lévő épületek egy részét felújították. Hálás fotótémák. (Többek között a szigeten van Hadrianus palotájának időt álló része.)
Felújították a hidat is, de az eltelt évek óta újra rozsdás lett.
A villamosmegálló is új. Hatalmas betontető emelkedik a várakozók fölé. Ormótlan és a minimal art minimumát hozza.
A hídtól délre található a Szent Péter-Pál templom. Gyerekkoromban – ötvenes évek vége - néhányszor átlátogattunk ide Zuglóból, hogy Mécs László prédikációit hallgassuk. Sok kedvelője zsúfolódott itt össze.
Diákként hosszabb-rövidebb időt a szomszédos Goldberger-gyárban dolgoztam. Utam naponta az itt álló Krúdy-ház előtt vitt el. Egy alkalommal hajnali ötre kellett a gyárban lennem. Az Árpád-hídon még nem járt a villamos. Gyalog mentem át rajta. Egyszer csak a hátam mögött szörnyen fújtatva kifacsart végtagokkal közeledett egy ember. Azt hittem, bolond. De nem. Sportoló volt: gyalogló.
Emlékezetem szerint életemben mindössze egyszer ültem motorkerékpáron. Dolgozótársam repített át a hídon, hogy hamarabb hazaérjek Zuglóba.
Az említett templom mellett 56 tiszteletére harangjáték muzsikál rendszeres időközökben. A híd északi oldalán található a Fő tér, ahol időnként rendezvényeket tartanak. Voltam már ott Adventi vásáron, fotóztam a körhintán boldogan lovagló unokáimat, de a kialakított műjégen siklókat is örömmel fényképeztem.
Még megemlítem, hogy ide helyezték át a 29-es busz végállomását is. Ez azért érdekes, mert ezzel a járattal közlekedtem a Rózsadombon keresztül a pasaréti Sodrás utcába lapszerkesztő koromban. Amiért nem szerettem ezt a megállót: ha tömegközlekedéssel mentem a Vörösvári úti rendelőbe – és ezt sose szerettem –, itt kellett átszállnom az 1-es villamosra.
Mondd már, hogy elég legyen a szövegből!
Köszi.
2023.09.08. 10:11 emmausz
Ötös HÉV, Árpád-hídi megálló
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
https://emmausz.blog.hu/api/trackback/id/tr3018210131
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.
Utolsó kommentek