Mickey webnaplója

Véleményem a valóságról, annak egy-egy kiragadott darabkájáról. Főleg irodalomszeretetem, vallásom, kedvelt zenéim, saját élettapasztalataim lenyomatai ezek a rövid írások, amelyeket naponként megfogalmazok. Tehát egyfajta napló, füves könyv, önéletírás, (családi) eseménytár, benyomásaim laza szövésű összegzése mindarról, ami körülvesz. Reményeim szerint fotóimmal tarkítva.

Friss topikok

  • exbikfic: Mielőbbi gyógyulást kívánok! (2024.02.14. 22:27) Hamvazószerda
  • exbikfic: Gyors javulást és teljes gyógyulást kívánok! (2022.12.09. 23:35) Covid
  • esperanto: Az ablakon bestírol Azt hiszi a szeme fírol Nem fírol a szeme Bekrepált a spine ez így jobban rímel (2022.08.24. 11:10) Versek így meg úgy
  • Klára Enikő Ágnes Hegyi: Köszönöm, Miki, a megfelelő reakciót! Visszafogott, ember léptékű! Élatfogytiglan kell talán korri... (2022.04.06. 11:07) Ide figyelj...
  • exbikfic: Mick, idézgesd csak azokat az utcákat, neked (és remélem, másoknak is) való téma lesz most a közös... (2022.02.21. 16:33) Járt utat járatlanért el ne hagyj!

Utolsó kommentek

  • exbikfic: Mielőbbi gyógyulást kívánok! (2024.02.14. 22:27) Hamvazószerda
  • exbikfic: Gyors javulást és teljes gyógyulást kívánok! (2022.12.09. 23:35) Covid
  • esperanto: Az ablakon bestírol Azt hiszi a szeme fírol Nem fírol a szeme Bekrepált a spine ez így jobban rímel (2022.08.24. 11:10) Versek így meg úgy
  • Klára Enikő Ágnes Hegyi: Köszönöm, Miki, a megfelelő reakciót! Visszafogott, ember léptékű! Élatfogytiglan kell talán korrigálni az embereket és dolgokat - és magamat is persze. Minden jót! Klári (2022.04.06. 11:07) Ide figyelj...
  • exbikfic: Mick, idézgesd csak azokat az utcákat, neked (és remélem, másoknak is) való téma lesz most a közösben! :) (2022.02.21. 16:33) Járt utat járatlanért el ne hagyj!
  • Utolsó 20

2009.04.07. 11:35 emmausz

Néhány szó a memoárirodalomról

Magam úgy olvastam sokáig, hogy egy-egy író teljes életművét igyekeztem végignyálazni, hogy mindenfélét megismerjek, ami az illetőt élete során foglalkoztatta.
Gab másvalamire hívta fel a figyelmemet. Nevezetesen arra, hogy az (ön)életírások milyen fantasztikusan drámaiak, mennyi tanulságot hordoznak, és lehetővé teszik, hogy sokak életét megismerjük anélkül, hogy személyes ismeretségben álltunk volna velük valaha is. Igaza van. Rákaptam magam is a memoár irodalomra, és szívesen olvasok kitelepítettekről, gulágot megjártakról, neves emberekről velük készült interjúkötetben. (Pl. művészek, tudósok, politikusok, avagy püspökök stb.)
Nemrégiben kaptam egy kötetet, mely több mint egy évtized óta a szerkesztőségünkben leledzett azzal az igénnyel, hogy írna-e valaki róla rövid recenziót. Feltehetőleg úgy ítélte meg, aki megítélte, hogy anyagtorlódás miatt nem fér a folyóiratba. Megkaptam hát, hogy olvassam el Szénásy József orvos Versenyfutás a halállal c. emlékiratait.  
A kísérő levélből és a könyv végéből is kiderül, hogy fia, aki szintén orvos, fejezte be a papa életrajzát, és mivel ma ráértem kutakodni, kiderült az is, hogy ez a derék fiú két éve szintén elhunyt (88 éves korában).
A papa http://emmausz.blog.hu/media/image/200904/195http://emmausz.blog.hu/media/image/200904/1-ben halt meg gazdag életutat bejárva. Részt vett az I. világháborúban, nagyon sok ember életét mentette meg az akkori mostoha körülmények ellenére. Élt-halt hivatásáért, érdekes módon szembe találta magát saját családjával, akik meg is fogalmazták nekik, hogy nehéz tűrni a második helyre szorulást.
Hát ez ma is így van.
Az orvos, a színész, a csillagász összevissza életet él, és hivatásába nehezen fér bele az elkötelezett családi élet.

A leglehetetlenebb körülmények között állt neki curriculum vitae-jének megírásához: a II. világháborúban, nagyjából Bp. ostroma alatt. Az írás elterelte figyelmét a szörnyűségekről, részben egyike volt azoknak a kevés pozitív cselekvéseknek, melyek akkor adódtak. Persze nagyon is keresték orvosként, hiszen teli volt sebesülttel a város, de mégis. Kutatásokat nem folytathatott, tudományos cikkeket nem publikálhatott, hát ily módon tette hasznossá magát. Érdekességként említem, hogy részt vett a romos főváros első templomának, a Rókus-kápolnának e helyreállításában. Nagy élmény volt – írja - újra hallani a harangok megszólalását. (Ismereteim szerint a kápolnát 56-ban újra lerombolták, csúcsa legalábbis nem volt.) Az is meglepő, hogy a kápolna alatt megtalálták a bombatölcsérben egy http://emmausz.blog.hu/media/image/200904/12-http://emmausz.blog.hu/media/image/200904/13. századi templom szentélyének alapjait.
Az emlékirat címe arra utal, hogy az orvos mindig a romlással, halállal fut versenyt, hoz vissza sokakat az életnek. Sorsát mégse kerülheti el. A visszaemlékező orvos anginás volt. Hosszasan kísérték életét az ismétlődő szívrohamok, mígnem feltehetően infarktus okozta halálát. (Doktor úr, a maga szíve sose fáj? - szólt a régi sláger.) Hát dehogynem. Annál kínosabb ez, mert a kollégák próbálják kicsinyíteni a problémát. Ám a jó orvost nem lehet félrevezetni. No itt abba hagyom az elmélkedést.  
Ezzel a rövid írással tisztelgek emléke, emlékük előtt, hiszen, ifjabb Szánásy lapunk előfizetője volt. Isten adjon nekik békét.      

Szólj hozzá!


A bejegyzés trackback címe:

https://emmausz.blog.hu/api/trackback/id/tr785168386

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása