Rendes mesecím. Olasz. Mármint Fibanocci. Aki matematikus volt. Ő foglalkozott azzal a sorozattal, melynek elve: az előző számot hozzáadom az őt követőhöz:
0+1=1; 1+1=2; 1+2=3; 2+3=5; 3+5=8; 5+8=13; 8+13=21; 13+21=34; …etc.
Nem fogom itt bemutatni azt a speciális csigavonalat, mely a fenti elvből következik, akit érdekel, megnézi magának a google-n. Az benne a zenebona, hogy a csigavonal a természetben a sík két irányában indul, azaz jobbról balra, és párhuzamosan balról jobbra. És nem is egy csigavonal, hanem a középpontból sarjadva, annak a környezetéből egyre több csigavonal indul. Ez a természet leggyakrabban követett elve.
Nézzünk néhányat. Eme elv szerint szaporodnak a nyulak, a méhek. Ezt a törvényt követik a növények szárelágazásai. Ezt sok virág magképzése. Sorolhatnék sokfélét. Pl. a bakszakáll, pl. a napraforgó. Mivel ma reggelre három szál, korábban a balkonládánkba köpött nyers szotyolamagból kikelt növény virágot hozott (felettünk lehet valakinek „aranyhöri”-je), lefotóztam az egyik gyönyörű virágot. Hűséggel mutatják a két irányban induló Fibanocci-sorokat. Én meg mutatom a fotót.
És most következik egy másik mese, az én mesém: Gyorgyovich és felmenői.
Volt nekem két szülőm, négy nagyszülőm, nyolc dédszülőm, tizenhat ükszülőm, 32 szépszülőm, 64 ószülőm: ez eddig hét emberöltő. Egy emberöltő kb. 25 év. Krisztus ideje óta 80 emberöltővel számolhatok. A 2, 4, 8, 16, 32, 64, 128, 256, 512, 1024 sorozatot folytatva egy 23 jegyű számot kapok, amely talán a száztrilliárdos nagyságrend. Gondoljuk meg: Billiószor billiónál is több.
Na, ez aztán a nonszensz. De hát színtiszta matematika – volna, ha egy turpisságot felednék. Azt, nevezetesen, hogy egy-egy valaki sokunknak őse. Ez vezet ahhoz a felismeréshez, hogy egymásnak rokonai vagyunk. Azok vagyunk, mert számos ősünk X-nek, Y-nak, Z-nek is az őse. Így hát
nem idegen tőlem
ő se,
meg ő se,
mert neki
és nekem
ugyanaz az
őse.
Neki és neki is vannak közös ősei
Akkor is, ha egymásnak nem ismerősei.
Lazításképpen egy vicc:
Két informatikus hallgató beszélget:
- Tudod hány lány lakik a kollégiumban?
- 1024.
- Ez biztos?
- Persze. Kettő a tizediken.
2012.06.30. 13:09 emmausz
Fibanocci és a napraforgó
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
https://emmausz.blog.hu/api/trackback/id/tr775169768
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.
Utolsó kommentek