Tegnap Ágoston-nap volt, mely nekünk kétféleképpen is emlékezetes. M. és E. esküvőjének napja – immár két éve ennek. Azóta Levente is öregszik, már elmúlt 7 hónapos. Másfelől Zs.-tól unokánk neve napja. Tücsi fel is hívta mobilon, hogy gratuláljon neki, de Blanka vette fel a kagylót. Nem örült, neki, hogy ezúttal Ágostonnal kíván beszélni a nagyi. Én meg itt kussolok-kuksolok a számítógép klaviatúrájánál, és ezúton kívánok Neki sok boldog névnapot. Isten éltesse!
Ágoston szereti a rejtvényeket, illene, hogy valami új kitalációval kedveskedjek.
Visszamegyek lélekben gyermekkoromba. Egyszer az árokparton dolgoztak kubikos emberek. Az egyikük megállított bennünket fogócskázás közben, és rafinált szemhunyorgatások közepette megszólított: – Oszt van-é köztetek jól számoló?
– Mind jól számolunk – válaszoltuk önérzetesen.
– Akkor jól figyeljetek erre á szövegre, ámit most mondok:
Szerbusz, öccse, hát pápnák meg hát káppánnák haany körme ván összesen.
Mi törtük a fejünket. Hogyne törtük volna: Tudtuk is mi pestiek, hogy egyáltalán miféle jószág az a kappan. Hát még, hogy hány körme van egynek-egynek. Most is meg kellett néznem a Larousse-ban, hogy hány is van neki. Ugye három előre néz, egy hátra. Ez hát négy.
De mire a kubikos elmagyarázta, hogy a szerbusz, az csak úgy lett mondva, s valójában szerb-húsz, amit ki kellett volna hallanunk belőle, s öccse valójában öt cseh, amit szintén nem kapiskáltunk. hát ezekre elment vagy tíz perc. Ez a „szöveges feladat” kifogott hát mindnyájunkon. Végül a földmunkás oldotta meg a feladványt: Húsz szerb, öt cseh, meg hat pap, az 31 ember. Alapesetben fejenként
20 körömmel. Eddig 620 köröm. Hát káppánnák hátszor nyolc, ázáz negyvennyolc körme ván – tudtuk meg tőle, így hát összesen hátszaazhátvánnyolc körmük ván.
Mi tagadás, ő győzött.
Mi meg megtanultuk, hogy többféleképpen lehet érteni áz elhángzó beszédet.
Hirtelen ez jutott eszembe. Posztomat pedig Ágostonnak ajánlom.
2012.08.29. 17:42 emmausz
Rejtvény
4 komment
A bejegyzés trackback címe:
https://emmausz.blog.hu/api/trackback/id/tr105169840
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
stali 2012.08.30. 07:53:32
Mi úgy kántáltuk: szerbhusz,ötcse(h), öttörök meg ötgörög az hány ember?
De a Te gyerekkori emléked lényegesen fifikásabb.
mick · http://emmausz.freeblog.hu 2012.08.30. 09:56:34
Igen. Ismertem ezt a variációt is. De nálunk, a patakparton (Keserű-ér) az hangzott el.
Fifikás mindkettő. Egy kicsi gyerek nemigen tudta, hogy mi az, hogy szerb, mi az, hogy cseh, annál is inkább, mert ugyan létezett Csehszlovákia, de a Jugoszlávia nem utalt rá, hogy ott szerbek is élnek.
Samu 2012.09.01. 23:08:04
Én is azt a változatot ismertem még gyerekkoromból, amelyet Stali írt le.
mick · http://emmausz.freeblog.hu 2012.09.02. 07:50:01
A kubikos tájnyelven szólt hozzánk. Emlékezetem szerint pálócosán. Ott élhetett ez a változat.
Utolsó kommentek