Az a benyomásom, hogy nyelvünk helyesírásának mai fejlődését támogathatná a számítástechnika. Azon rég túl vagyok, hogy a papagájt és a harkályt egyféleképpen volna érdemes írni, de mondok mást. Itt van a hinni és vinni ige. Hiszek, hiszel, hisz, hiszünk, hisztek, hisznek. a vinni ugyanerre a nótára jár. de nézzük meg felszólító módban: Higgy, de vígy. Mikor lesz egységesen viggy és higgy avagy vígy és hígy az írásmód? Higgyetek, de vigyetek. (higgyetek-viggyetek?)
A racionalizálást segíthetné a számítástechnika ezeknek a hasonló, de mégse azonos jelenségeknek a felszámolásában. Mondok mást. Himnuszunk kezdősora a Hozsanna énekeskönyv tartalomjegyzékében így szerepel: Isten, áld meg a magyart… Visítok, javítani kellene. Ám egyszer csak egy Kölcsey-kötetben látom: eredetileg is áld szó szerepel. Gyanítom, hogy keletkezése idejében (1823) még nem született meg az első helyesírási szótár. Csak másfél évtizeddel később. Illene mai helyesírásra átírni, mert rossz beidegződést okoz egy gyermekben, ha ezt látja. Ám akkor így írtak. Nem beszélve a költői szabadságról, amely lehetővé teszi a poétáknak, hogy kedvükre játsszanak a szavakkal s a központozással.
De ha már beidegződés. Nem célszerű megterhelni hajánál előrángatott faksznikkal a korábbi helyesírási gyakorlatot. Különféle generációkra mutat, ha szőlőt vagy szöllőt látunk leírva. Ha mindig vagy a mindíg, netán a mindég szóval találkozunk.
Kórusvezetők általános tapasztalata, hogy hajszálpontosan azt kell a szólamoknak begyakorolniuk, amit a kotta mutat. Egy rosszul megjegyzett szólamot utólag helyrehozni hatalmas munka. Így van ez a változó helyesírási szabályokkal is. Ha változtatunk, az legyen kikezdhetetlenül egyértelmű, és többé ne nyúljunk hozzá. Hacsak nem olyan dologhoz ragaszkodnánk, amely idejétmúlt dolog (pl. ly-j).
* * *
Ma Leventével megnéztük a töltésépítést. Ilyet még nem láttam. Adva egy műanyag záró szalag kb. egy méter magasságban. A flaszterúttal párhuzamosan feszül, melyet elválaszt egy rézsútos földúttól. Utóbbi nyilván az építkezés szükségszerű terméke. Ide tart egy Caterpillar. Mivel magasugrásra képtelen, a szalagot elszakítani, majd megcsomózni nem akarja a gépet irányító ember, avagy egyszerűen csak lusta kiszállni a vezetőfülkéből, a következőket produkálja.
Szembe áll a szalaggal. Maga elé parancsolja a földgyalut. Hidraulikával lerakja a szalag túlsó oldalára a kosarat, s tovább nyomja a földnek. E módszerrel megemeli méter magasra az első kerekeket. Előremegy. Felemeli a kosarat és most saját maga mögött engedi le. Megemeli vele a hátsókerekeket és az elsőkkel előbbre kaparja magát a túlsó oldalon. Átlépi csont nélkül a szalagot. Igaz, hogy eltartott vagy öt percig a művelet, és elhasznált hozzá egy kevés üzemanyagot, de a manőver sikerül. Innen már a dolga egyszerű. Gond nélkül felkapaszkodik a meredeken emelkedő földúton a töltésre. Mi az neki.
2013.10.11. 13:23 emmausz
Helyesírás és technika
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
https://emmausz.blog.hu/api/trackback/id/tr895563185
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.
Utolsó kommentek