Kaptam egy felkérést folyóirattémákkal való ötletelésre. Nem is gondoltam, hogy ez ilyen nehéz. Sok olyan közérdekű téma van, amivel elvileg érdemes foglalkozni, mert lényeges, életbevágó, életvezetési, súlyos kérdés.
Ám felvetődik a következő: Korunk az információs dzsungel egyre kiterjedtebb valósága. Nincs az a machete, amivel keresztülvághatunk rajta: „Egyesek elmondják eztet, mások elmondják aztat, s azzal cáfolják eztet, ezzel cáfolják aztat.” Mindenki tudja a „frankót”, csábít is a maga igazának a befogadására. Így van ez a közéletet illetően, így van ez a tudományos témákkal, így van ez a politikai és az ideológiai kérdéseket illetően is.
Egyszer azt javasoltam, hogy forduljunk környezetünk felé kitüntetett figyelemmel. Megkaptam a magamét. Utóbb pedig egy kerge okoskodást fogalmaztam meg, miszerint „ne fogadd el a más javaslatait, megfogalmazásait, szentenciáit. Tőlem se. Ezt a gondolatot se.” Lám, előállt a circulus vitiosus.
Azért mégiscsak kell valamit összehozni javaslatként. Vitaalapnak valót. Már csak azért is, hogy ellene lehessen mondani.
Komolyra fordítva a szót, az a baj az igazságokkal, hogy túl sok van belőlük. (- George, drágám, szépen kérlek, ne mondj ma már több igazságot – könyörög a feleség párjának a Nem félünk a farkastól c. darabban.) A feladat szerint tovább kellene bővíteni azoknak az elveknek a sorát, amelyekből már is untig elég van. Sokan sokfélét hirdettek meg már eddig is. Pl. a francia forradalom a szabadság, testvériség, egyenlőség eszméjét; az asszertivitás kiötlői azt a 13 pontot, amelyekhez szerintük jogunk van [a kötelességeket elfelejtették mellé írni]; megint mások a gender-elmélettel bombázzák az embereket; az iszlám világgá kiáltja, hogy Allah akbár; Jézus pedig meghirdeti az Isten országát. Magáról kijelenti: „én vagyok az út, az igazság és az élet”. Nekünk szívünkre köti: „Térjetek meg, és higgyetek az evangéliumban”!
A paradoxon pedig az, hogy úgy kellene témákat adni, hogy inkább szűküljön a kör, nagyobb legyen a csend, le legyenek faragva a szükségtelen és sokszor redundáns infók.
Olyan ez, mintha azt hirdetném az interneten, hogy mellőzzétek az interneten való időzést, s a tengernyi információban való szörfözést.
Azért persze gondolkodom a paradoxon feloldásán.
2021.02.21. 03:20 emmausz
Paradoxon
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
https://emmausz.blog.hu/api/trackback/id/tr5416434054
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.
Utolsó kommentek