Suenens bíboros könyvét (Új pünkösd?) olvastam évtizedekkel ezelőtt. Újraolvasásakor feltűnt, hogy egykor megjelöltem többek között egy érdekes megállapítását: „Kereszténység és individualizmus egymást kizáró fogalmak.” Marginális megjegyzésem szerint „akkor elég nagy baj van a nyugati civilizációban”.
Telt-múlt az idő, és idén február 7-én – Suenenstől függetlenül vagy sem – ezeket írtam posztomba: Rájöttem, hogy minket akarva akaratlanul individualista nevelésben részesítettek. Nézzük csak, mit mond róla a lexikon. Ilyeneket: „Az individuum emberképe … az énközpontú, öntörvényű ember. Az individualista elveti az ember közösségi természetét … a keresztény emberkép ugyan elismeri az ember egyediségét, alanyiságát, de … kapcsolatokban él. Az ember szabadsága nem igazán függetlenség, hanem a valamire való szabadság, ti. szabadság az értékek megvalósítására. Mindazonáltal fölismerhető az individualizmus a vallásosok között is: közösségtől elszakadt, egoizmusba fordult, az Istenben csak a saját örömét és hasznát kereső lelkiségben.”
Akár Suenens gondolata dolgozott tudatalattimban, akár nem, a vízválasztó az önérvényesítés és az altruizmus között húzódik. Folyamatos és tudatos önmérséklésre van szükség, hogy célunkra törjünk.
***
Már megint nem találom a FB-on reggel olvasott szöveget, amelyben Lackfi János a gyerekek félrehallásait jeleníti meg. Ezek olyan szövegek-szavak, amelyeket a gyerek elhall, vagy legalábbis nem tud helyesen artikulálni. Jó és tréfás szösszeneteket publikált a humoros költő. Mivel nem tudom érdemben megidézni, inkább néhány aprósággal toldanám meg nem talált anyagát. Olyanok ezek, mint Vámos Miklós könyvcíme: Zenga zének.
Énekek torz hangsúlyú szövegeiből mazsolázok: Múnkaha dánaka lépésedo bog
Völgyvi dé ken és hegygerincen át töre lőre a hadse reg, afe hérek partví dékén…
vagy:
Sose halloko lyangyönyö rűnotaszót, ami lyentsihe dernyiko rómban…
Nem kivétel ezek alól a slágerek világa sem. Itt nem a rossz prozódia, hanem a gyerek félrehallása teszi fantáziadús abszurditássá a szöveget. Adva Láss, ne csak nézz c. sláger. Ebben szerepel ez a sor „csak bemázolt deszka az imádott bálvány…” Nos, ez A. gyerekfejében így alakul át: „bemászod ezt az igazi látványt”
M. pedig az óvodás, logikusan értelmezte a Bródy szöveget, amikor Megbeszélték a cselekményt helyett így artikulálta: „megbeszélték a cseh mesét”.
***
PS.: Van egy jó hírem. Meglett a Lackfi-cikk. Itt lehet levadászni a netről:
https://www.lackfi-janos.hu/a-malac-neve-szarnyati-geza-2/
2021.03.04. 12:54 emmausz
Kinek jutott eszébe? / Szárnyati Géza
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
https://emmausz.blog.hu/api/trackback/id/tr7316449954
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.
Utolsó kommentek