Annak idején gimnáziumi magyartanárunk néhány alkalommal hatost (nála megfelelt két ötösnek) ígért annak, aki megfejti az általa feltett kérdést. Egy alkalommal ezt a talányt szegezte nekünk: Mit jelent ez a kijelentés: Hatóságilag tilos.
Sokan törtük rajta a fejünket. Kinek ne kellett volna két magyar ötös? Ám egyikünk sem tudta megfejteni a feladványt. Nem is kapott se ki hatost érte, hacsak tanárunk nem adott saját magának. Szerinte azt jelenti ez a tiltó felirat, hogy hatóságilag ugyan tilos, egyébként viszont szabad.
Lehet, hogy igaza volt. Értelmezés kérdése.
***
Mindez azért ötlik fel bennem, mert mostanában többször elhangzott különféle közéleti személyiségek szájából egy közhely, amely többféle alakban létezik.
- Őszintén mondom…
- Őszinte leszek…
- Legyünk őszinték…
Nekem mindenféle változata azt súgja: Eddig nem voltam őszinte, nem voltunk őszinték? Na, de most aztán…; Miért? Eddig hazudtunk? Stb.
Elég szerencsétlennek tartom a szóhasználatot. Öngóljellegűnek vélem.
Igaz, hogy Szent Pál is mond hasonlót: „igazat mondok, nem hazudok”. (1Tim 2,7)
Nemde felesleges, hiszen eddig sem hazudott.
***
A szózatjáték három változatával szórakozom. Az egyik megoldásai sokszor hamisak. Olyan ötbetűs a megoldás, amilyen szót a magyar szótárakban nem találok. Legutóbb ezt kellett volna kitalálnom. GÓBOR.
Erre aztán nem gondoltam.
Becenévként ismert, de úgy is csak szűk körben.
2022.09.06. 17:38 emmausz
Hatóságilag tilos
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
https://emmausz.blog.hu/api/trackback/id/tr2817925467
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.
Utolsó kommentek