Kezembe került Jálics Izabella önéletrajza (Csodálatos fonal). Én eddig két Jálicsot ismertem: Ferencet, aki jezsuita volt, és Izát, aki a könyv írójának hasonnevű leánya volt. Azonnal megjegyzem, hogy az író Jálics Izabella csak férje után Jálics, lánykori neve Fricke Izabella. Érdekelt, hogy az általam ismert Jálicsok hogyan nevelkedtek, mit végeztek az életben. A leírás pontos, adataiban stimmeltek a dolgok és megfeleltek annak, amikről magam is tudtam.
Az írónő Jálics 102 évet élt. Felnevelt igen szűkös és kalandos körülmények között tíz gyereket, megélve két világháborút, a kommunista diktatúrát, az elvándoroltak életét.
80 évesen megírja könyvét,
85 évesen a Szentföldön tevegel (az előszó szerint tevén lovagolt. No, az nem megy: lovon se lehet tevegelni, tevén se lovagolni, sőt kutyagolni sem.),
90 évesen még autót vezet,
95 évesen még egyedül repül Amerikából Európába.
Halála előtt felveti, hogy meg kellene írni önéletrajzát. Erre a kezébe nyomják: Íme, megírtad. Már nem emlékszik rá, de elolvasva megállapítja, hogy jól van megírva.
A csodálatos fonal az isteni gondviselést jelenti, amely végigkíséri életben, s amelyről nem felejtkezik meg soha. Idősödve önironikusan jegyzi meg: „Nem látok, nem hallok, nem tudok járni, de különben minden rendben van.” Mintha csak Weöres Sándor 66 c. versét olvasnám.
***
A tegnapi szózat játék megfejtése: NYENYEC.
A maié: ZSIZSIK.
Azt gondolom, mindkét szóról, hogy KEKEC.
***
Lassan vége a vb-nek. A marokkóiakkal szemben a horvátok lettek bronzérmesek. Méltán. A focisták még csak el voltak a pályán. A bíró arab lévén nem volt könnyű helyzetben. De a lelátókon ülő arab világ félelmetes volt. Nem is kellett hozzá tévé képernyő, hogy az ember tudja az arabok támadnak-e, vagy a horvátok. Ha az arabok, hatalmas biztatást kaptak, ha a horvátok, folyamatos fülsiketítő sípolás követte. Elég észbontó lehetett a pályán a hangulat.
Utolsó kommentek