T. születésnapjának másnapja. Még sokan gratuláltak neki. Telefonon sokáig beszélgettünk É.-val, aki ugye Franciao.-ban él. Lám, mire jó a mobiltelefon, ha jóra használják. Hosszasan lehet általa csevegni, nem kell a postáról hívni, sem levelezőlapon értekezni vele. (Jut eszembe, hogy valaha létezett a levelező sakkozás. Borítékolták a lépést, aztán várták a postát. Vajon túlélte-e a műfaj az email-korszakot, avagy megszűnt, mint a távirat, mint a bélyeggyűjtés, mint a postafiókok egy része.)
Ma is teljesebb volt a létszámunk, míg Zs. itt volt velünk. Távoztával a hátsó szoba fogadja magányosan művelt műfajom jelentkezését: Itt szoktam írni, itt szoktam olvasni, ha a nappaliban megy a tévé.
Blanckenstein Miki kapcsán szóba került az a könyv, amit az ő unszolására az 1000-2000. évi jubileumra szerkesztettem, írtam. Volt belőle két példányom, egyet Zs.-nak adtam.
2000. év? Annak is már huszonhárom éve. Rohan az idő! (Tudom: közhely!)
***
Nem ismerem közelebbről a keresztrejtvény-készítés minden összetevőjét. Sejtéseim azért vannak. Az a sejtésem, hogy ma a keresztrejtvényeket zömmel számítógépi programok készítik.
Ugyanis egyre kacifántosabb megfejtendő szavakkal találkozom.
Mire gondolok? Az egyik sor megfejtendői: …Glazer, am. színésznő, utána: …Stignani: olasz mezzoszoprán, utána Superman álneve. Rá merőlegesen megfejtendők: Dalmát üdülőváros, utána: …Gerda színésznő, utána Don Pasquale unokaöccse Donizetti op.-ban.
Én pedig állok, mint szamár a hegyen, mert nem tudom se Glaser, se Stignani, se Superman másik nevét, így nem segítenek megfejteni a dalmát városkát, … Gerda és Don P. unokaöccsének kilétét. Ennyi esetleges tudása alighanem senkinek sincs. Kénytelen vagyok arra gondolni, hogy egy mesterséges agy a világ összes felpakolt szavából képes előhalászni egy éppen megfelelőt arra való tekintet nélkül, hogy egy épkézláb embernek fogalma lehetne ezek összességéről.
Márpedig ha nincs, kénytelen rákeresni a kérdéses szónak a Google-n, szaklexikonokban, vagy választhatja azt a megoldást is, hogy rutinosan a megfejtésekhez lapoz, a füzet végére.
De hát mi ebben a zenebona? Mi ebben a szellemi élvezet?
Semmi.
Ha nem gondolja végig a turpisságot, abba a csapdába eshet, hogy azt gondolja magáról, igen hiányosak az ismeretei.
És ez nem így van. Logikai úton nem lehet kikövetkeztetni, hogy ki kinek a fia-borja. Miért kellene minden celebet névről ismerni?
Eh!!!
Már ezek a rejtvények se a régiek.
2023.10.08. 17:45 emmausz
Elmúlt egy nap
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
https://emmausz.blog.hu/api/trackback/id/tr2818230431
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.
Utolsó kommentek