Az irodalomórákon bőven megismertették velünk a hajdan élt és a még élő literátorok olykor küzdelmes életét, és ez jó volt, mert hús-vér emberként éltek bennünk ők is, nem csak a műveik.
A kántor vezette énekes miséken számos szerző műve elhangzik, de tartok tőle, hogy vajmi kevesen tudják – tudjuk, hogy miféle életet éltek, milyen körülmények között alkottak. Ízelítőül mutatok néhány példát.
- Halmos László győri kántorként kereste kenyerét. Műveivel sorra nyerte a komponisták részére kiírt nemzetközi versenyeket. Csodálkoztak rajta, hogy milyen egyszerű eszközökkel ér el ragyogó eredményeket.
- Gyakorta elhangzik Werner Alajos Mercedes-miséje. A zenetudós komponista és karvezető regnumi pap volt, aki kétszer ítéltek el öt-öt évre koholt vádak alapján. A második Regnum-per vádlottjaként 1967-ben letartóztatták. 1968-ig volt börtönben, ott írta meg Mercedes-miséjét a Fogolykiváltó Boldogasszony tiszteletére, amely a 2. leggyakrabban használt ordinárium hazánkban a miséken.
- A Keresztények sírjatok c. dal szövegét a XVIII. sz.-ban élt jezsuita, P. Faludi Ferenc írta. Életéről nem sokat tudok, de emlékezetem szerint halálát éhség okozta: éhen halt.
(Megjegyzem, hogy a világhírű komponista, Vivaldi is éhen halt annak idején.)
- Még érdekesebb a Fel nagy örömre c. karácsonyi dal keletkezéstörténete. Mind szövegét, mind dallamát a 19 éves Gárdonyi Géza szerezte, aki annak idején kántortanító volt.
- A húsvéti Örvendjetek angyalok dalszövegét Pakocs Károly szatmári kanonok szerezte. Őt úgy megverték a szekusok, hogy kórházi szállítása után belehalt az elszenvedett sérüléseibe.
- Kodály Zoltán lírai szépségű Stabat materét tizenéves korában komponálta.
***
Még Boulad SJ megfogalmazásaiból:
- A szeretet számomra elsősorban határtalan tisztelet az ember előtt...
- A szeretet képesség arra, hogy senkit el ne utasítsak, és legfőképpen hogy senkit meg ne bántsak. Akárki találkozik velem, utána érezze magát boldogabbnak, vidámabbnak és emberibbnek. Legyen jobban és tudatosabban önmaga.
Ezzel a magatartással találkoztam egy ízben. Egy közösségi alkalom után P. Beőthy Tamás SJ jött utánam. Megállított, majd néhány mondatát követően emberi méltóságomban megerősödve búcsúztam el tőle. Nem tudom már, hogy miért sietett utánam, miért közölte azokat a gondolatokat, amelyeket mondott, de az egész emberből valami nagyon pozitív sugárzás áradt, amit igen jó szívvel konstatáltam. Máig él bennem az ő gazdagsága.
2024.08.13. 21:58 emmausz
Szerzőkről érdekességek
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
https://emmausz.blog.hu/api/trackback/id/tr2518466041
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.
Utolsó kommentek