– A Gergely-naptár szerint, mint ismeretes, az új év január 1-én kezdődik. Ezt a napot polgári újévnek tekinti a katolikus egyház. Hogy miért?
– Azért, mert a katolikus vallás liturgiája más felosztást követ. Krisztus király ünnepét követő hét az egyházi év utolsó hete. Ma van tehát az év vége, mivel holnap, ádvent 1. vasárnapjával indul az új egyházi év.
Ez eddig kétféle számítási mód. Ám számtalan létezik. Próbáltam utánanézni, hogy hányféle dátum létezik új év indítása gyanánt. Valamikor ráakadtam egy eléggé teljes felsorolásra, most csak néhányra leltem az interneten.
– A kínai újév tavaszünnep minden évben a február 4-éhez legközelebb eső újhold napján van.
– A tibeti és a mongol újév két holdhónappal a téli napfordulót követően kezdődik.
– A perzsa újév (Noruz) kezdete március 21. vagy a napéjegyenlőséghez igazítva március 20-22 között.
– A zsidó naptár szerint négy újév is van. Ezek: niszán hónap elseje, elul elseje; tisri elseje, a naptári év kezdete, más néven Ros Hásáná (a négy közül hivatalosan ez az új év kezdete).
– A muszlim időszámítás kezdete a Hidzsra, ami 622. Július 16-a: Mohamed ekkor költözött (menekült) szülővárosából, Mekkából Jathribba (Medinába).
– Viszont a perzsáknál (siíták) március 21-én kezdődik az új év.
– Indiában március 22-én,
– Etiópiában szeptember 11-én.
BÚÉK mindenkinek.
2011.11.26. 09:34 emmausz
Év vége
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
https://emmausz.blog.hu/api/trackback/id/tr345169523
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.
Utolsó kommentek