El-elmélázom rajta, hogy száz éve, amikor még a tyúkokkal keltek és feküdtek az emberek, amikor nem kábította őket a tévé, a rádió, a simogatós mobil, se az internet, mennyi idejük akadt oknyomozói kutatómunkára. Mórát olvasva találtam ilyenekre. Egyet ideemelek közülük. Móra a reformkori Klauzál Gáborról kíván megemlékezni, ezért a halála körüli újságok cikkeit kutatja, fogódzkodó pontokat keresvén, hogy azután megírja saját visszaemlékezését. Ám akármeddig kutat, mégsem talál mélyen szántó leírásokra, csupán egy skribler által felröppentett, szállóigévé vált mondatra, miszerint „Klauzál Gábor a megyei közélet emlőin növekedett...” Ez annyira beleivódott az újságírók tudatalattijába, hogy később se hangoztattak egyebet KG-ra célozva, mint az előzőeket. Óhatatlanul ehhez a kész sémához folyamodtak a legkülönbözőbb szerzők.
Önkéntelenül is középiskolás tenmagam jut eszembe és Heine, akiről irodalmi szöveggyűjteményünk lábjegyzetben hozta apró betűvel, hogy „Heine matracsírban halt meg”. Mi nem vélvén alkalmi összetett szónak a kifejezést, cs-vel kíséreltük meg értelmezni ezt a matracsírt, bár fogalmunk se volt róla: a matracsír egyfajta betegség-e vagy netán ruhaviselet-é? (Ld.: Miben halt meg Jóska? Hát abban a zöld kis kabátjában.) Még megjegyzem, hogy a matracsír mint olyan, életem hetven éve során soha, semmiféle szövegben, semmiféle összefüggésben nem fordult elő „ágyban, párnák közt” értelemben. Lám, még a helyesírás-ellenőrző program is aláhúzta kékkel, mint számára értelmezhetetlen badarságot.
Van ilyen.
Bölcs 6. f. II. A BÖLCSESSÉG MIBENLÉTE, EREDETE, MEGSZERZÉSÉNEK ÚTJA
A királyok keressék a bölcsességet. Halljátok hát, királyok, és szívleljétek meg, tanuljatok, akik a föld határait kormányozzátok! Figyeljetek föl, akik a sokaságon uralkodtok, és büszkék vagytok a népek nagy számára! A Mindenható adta nektek a hatalmat és a Magasságbeli az uralmat, s majd számon kéri tetteiteket, és kivizsgálja szándékaitokat. Jóllehet országának csak szolgái vagytok, mégsem ítéltetek igazságosan, nem tartottátok meg a törvényt és nem éltetek Isten akarata szerint. Ezért félelmetesen és hirtelenül rátok tört, mert szigorú ítélet vár a hatalmon levőkre. A kicsik irgalomból bocsánatot nyernek, a hatalmasokra azonban kemény büntetés vár. Mert a mindenség Ura senkitől sem tart, és nincs nagyság, amitől félne. Hisz ő teremtette a kicsit és a nagyot, és egyaránt gondját viseli mindegyiknek. A hatalmasokra azonban szigorú vizsgálat vár. Hozzátok intézem hát szavam, fejedelmek, hogy bölcsességet tanuljatok és el ne bukjatok. Mert akik a szenttel szentül bánnak, megszentelődnek, és akiket erre megtanítottak, azok meg tudnak majd felelni. Áhítsátok hát szavaimat és vágyódjatok rájuk, és okulásban lesz részetek.
Meg lehet találni a bölcsességet. A bölcsesség ragyogó és hervadhatatlan, könnyen felismerik, akik szeretik, és megtalálják, akik keresik. Már előre megmutatkozik azoknak, akik vágyódnak rá. Aki korán reggel keresni kezdi, nem kell fáradnia, mert ajtajánál ülve találja. Róla elmélkedni tökéletes okosság, és aki érte virraszt, hamar megszabadul a gondtól. Hisz maga megy, s megkeresi azokat, akik méltók rá, barátságosan megjelenik nekik az utakon, és minden szándékukban találkozik velük. Mert (a bölcsesség) legbiztosabb kezdete a tanulás utáni vágy; tanulni akarni annyi, mint szeretni (a bölcsességet). A (bölcsesség) szeretete a törvényeinek a megtartása, a törvények megtartása a halhatatlanság biztosítása, s a halhatatlanság eljuttat az Isten közelébe. Így vezet a bölcsesség utáni vágy az uralomhoz. Ha tehát, népek fejedelmei, örömötöket lelitek a trónban és a jogarban, akkor becsüljétek a bölcsességet, hogy örökké országolhassatok!
Salamon leírja a bölcsességet. Hogy mi a bölcsesség és hogyan keletkezett, elmondom, és nem rejtem el titkát előletek. Sőt inkább mindjárt kezdetétől fogva megvizsgálom; amit csak tudok róla, nyíltan feltárom, és nem kendőzöm el az igazságot. Nem járok én egy úton az emésztő irigységgel, mert ennek aztán semmi köze sincs a bölcsességhez. A sok bölcs áldás a világnak, s az okos király jólét a népnek. Okuljatok hát a szavaimból, majd hasznát látjátok! Közöm.
2016.02.18. 13:45 emmausz
A megyei közélet emlőin?
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
https://emmausz.blog.hu/api/trackback/id/tr638401194
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.
Utolsó kommentek