A címbeli háromszoros tagadás meglehetősen lehangoló így önmagában. Ám ez nemcsak egy letargikus kijelentés, hanem egy 1947-ben forgatott csehszlovák film címe is. Ha emlékezetem nem csal, ez volt az az első film, amire nálam idősebb unokatesóm elvitt moziba. Hamar otthonosnak éreztem magam ottanság, láttam is (hihetőleg az első sorban ültünk), és próbáltam venni a poénokat lévén ez egy fanyar filmvígjáték (röhögtem, amikor a többiek). Az ötvenes évek elején láttam a filmet, több, mint hatvan éve. Ezért megcsillant a szemem, amikor a fb-on rátaláltam. Úgy döntöttem, hogy bármilyen avíttnak tűnik is, végignézem, hogy visszaidézzem, milyen hatások értek kiskoromban. Egyes jelenetekre emlékeztem ekkora idő távlatából is, sőt többre, mint amit láttam. Szerintem szerepelt egy tömegjelenet a filmben, egy verekedés, amikor egy pasit fejbe vernek egy dobozos gitárral, olyannyira, hogy nyakáig szalad a gitár kerete, és a gitárnyakat megmarkolva húzza őt az, aki fejbe verte. Két eset lehetséges: másik filmben láttam, amire emlékszem, vagy pedig kivágták a jelenetet időközben.
A film története egyébként naiv-romantikus. A rosszak megbűnhődnek, a jók győznek. Egy spicli az igazakat üldözi, üldözés közben a társaságot megmentő repülőgép farkát meglovagolja, s onnan lövöldöz rájuk pisztolyából. A pilóta megbillenti a gépet, mire a félrészeg horogkeresztes önkéntes engedelmesen lezuhan, és ez a zuhanás egyben a záró kép, a slusszpoén. Mi pedig megkönnyebbülten lélegezhetünk fel: „Megdöglött a rusnya féreg, hogy a fene egye meg” – hogy Kazal László kupléját is ideidézzem.
Ízelítő a Sir 6. f.-ből:
Ahogy a rossz hírnév szégyen és gyalázat, az a sorsa a kétféleképp beszélő bűnösnek is. Ne ess mohóságod hatalmába soha, nehogy mint a bika, úgy összetaposson. Lombodat leeszi, gyümölcsöd letépi, s te magadra maradsz, mint az elszáradt fa. A zabolátlan lélek gazdája tönkremegy, ellenségei előtt gúny tárgyává válik.
A barátság
... barátaiddal szemben légy óvatos. A hűséges barát erős támaszod, vagyont talál, aki ilyen barátra szert tesz. A hű barátnak egyszerűen nincsen ára, nincsen, ami vele értékben fölérne. ...
A bölcsesség iskolájában
Fiam, tanulj ifjúságodtól fogva, és még ősz fejjel is gyarapodj a bölcsességben. ...Tanulhatsz, fiam, ha kedved van hozzá, és ha idefigyelsz, okosabb leszel. Ha akarsz, tanulhatsz, és bölcs lesz belőled, hogyha a füledet felém fordítod. Szegődj szívesen az öregekhez, és ahhoz csatlakozz, akit bölcsnek ítélsz. ... Elmélkedjél sokat az Úr törvényein, s az ő parancsain gondolkodj szüntelen. Akkor megvigasztalja majd a szíved, s megadja neked a kívánt bölcsességet. Közöm. Talán megbocsátható, ha azt idézem így hetven felé, hogy még ősz fejjel is gyarapodj a bölcsességben. Kezdek őszülni lassan-lassan. Remélem, ha elég tempósan merülök új ismeretek elsajátításába, valamennyire egyensúlyt tartanak feledésem sebességével.
2016.03.07. 10:09 emmausz
Senki nem tud semmit (Nikdo nic deví)
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
https://emmausz.blog.hu/api/trackback/id/tr88450888
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.
Utolsó kommentek