Az első, ami feltűnő, a tér neve. A régi magyarok valamiért cifrán írták a nevüket. Ki tudja, miért lett Weöres a Vörös, Miért lett Desseffy a Dezsőfi, és miért lett Batthyány a Battyáni. Már el is árultam, hogy tévesen ejtjük a politikus nevét. Gondoljunk csak Szabadbattyánra. Az onnan származó ember battyáni. Ugyanez a helyzet a tér névadójával. De nem így ejtjük. Ki tudja miért. Megjegyzem, a szlengben már ezt se mondjuk, csak azt, hogy megyek a Batyira.
A Batyin áll a Szent Anna-templom. Sokat jártam oda, amikor a parlamentben dolgoztam. Munka előtt belefért az időmbe egy mise. Nemegyszer a Mátyás-templomból a hecc kedvéért ide szaladtunk le, s nem a 16-os busszal a Széll Kálmán térre, amit akkor még nem így hívtak.
De az Egyetemi Katolikus Gimnázium rendezvényeire is innen sétáltunk fel, utána meg le, amikor fiunk, M. oda járt, a Szép Ilonka u.-ba.
No, és a parlament épülete. Szemben áll a Batthyány térrel. Aki turista arra jár, el nem mulasztja lefotózni. Én is gyakran élek a lehetőséggel.
Egyszer, amikor ott vártam arra, hogy a Pályázatfigyelő periodika javításra váró példányát átvegyem a téren, meglehetősen nagy köd volt. Mondom E.-nek, aki odahozta az anyagot: Nézd, ellopták a parlamentet. Tényleg nem látszott – a köd miatt.
S ha már Parlament. A régi vicc úgy szól, hogy amerikai turistáknak magyaráz az idegenvezető: Itt a Mátyás-templom, sokáig épült, de végül elkészült.
Mire az amerikaiak: - Szép-szép, de nagyon lassan készült.
Az idegenvezető a Halászbástyát mutogatja, s megjegyzi azt is, hogy hány évig épült.
Mire az amerikaiak: - Szép-szép, de hogy lehet annyi ideig bíbelődni a felépítésével?!
Átmennek a pesti oldalra. Az amerikaiak elmerülnek a parlament épületének csodálatában. Azért itt sem mulasztják el megkérdezni, hogy mennyi ideig építették.
Ám az idegenvezető is elunja a kritikus turisták fitymáló megjegyzéseit, és az álmélkodót megjátszva így szól: Nem tudom, mikor épült, a múlt héten még itt a téren tehenek legeltek.
A Batthyány téren a HÉV-alagút alatt jócskán, a Duna medre alatt kb. 40 méterrel húzódik a piros metró vonala. Adódik, hogy az utasok nem látnak halakat az alagút falának túlsó oldalán. A metró-alagút mentén végig nagyméretű plakátok kínálják az árukat, a szolgáltatásokat. Évtizedekkel ezelőtt is ez volt a helyzet. egy ízben felfigyeltem a Copy General hirdetésére. A plakáton a Mona Lisa kép állt két példányban. A reklámszöveg szerint „még Leonardo da Vinci sem tudná megmondani, melyik az eredeti”. Ezt a magaslabdát nem tudtam kihagyni: „Az lehet – morfondírozok –, hogy Leonardo nem tudná megmondani, de én tudom: mindkettő másolat”.
Nem is olyan régen a 19-es és 41-es Villamosok végállomása volt a téren. Most nincs végállomásuk, mert az ún. fonódó villamososjárat részei lettek. Viszont továbbra is sokféle busznak tényleg itt a végállomása. Aki változatos utazásokon akar részt venni, itt a szélrózsa minden irányába induló járatokkal találkozhat.
2023.09.12. 10:36 emmausz
Ötös HÉV, Batthány tér, végállomás
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
https://emmausz.blog.hu/api/trackback/id/tr8718212563
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.
Utolsó kommentek